Estoński CIT coraz atrakcyjniejszy dla podatników
Ryczałt od dochodów spółek cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podatników. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany dotyczące tego sposobu opodatkowania wprowadzone w ubiegłym roku, które miały znaczący wpływ na zwiększenie zainteresowania estońskim CIT wśród podatników.
Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzono do polskiego systemu podatku dochodowego od osób prawnych nowy, alternatywny model opodatkowania – ryczałt od dochodów spółek, zwany potocznie estońskim CIT.
Pierwsza wersja ryczałtu od dochodów spółek, wprowadzona do ustawy o CIT 1 stycznia 2021 r. – z uwagi dość niekorzystny charakter regulacji – nie wzbudziła zainteresowania podatników. W 2021 r. z nowego modelu skorzystało zaledwie kilkuset podatników.
Sytuację poprawiły zmiany wprowadzone 1 stycznia 2022 r. Dzięki nim w 2022 r. na estoński CIT zdecydowało się ponad 9 tys. podatników.
Kolejna wersja estońskiego CIT, której zasadnicza część weszła w życie 1 stycznia 2023 r., wprowadziła kolejne zmiany, których głównym celem było usunięcie wątpliwości interpretacyjnych.
Obecnie estoński CIT cieszy się stosunkowo dużą popularnością – w 2023 r. prawie 15 tys. podatników zdecydowało się przejść na model estoński.
Wymóg w zakresie zatrudnienia
Jeden z warunków umożliwiających opodatkowanie w modelu estońskim stanowi wymóg zatrudnienia przez podatnika określonej liczby osób.
Podatnik może spełnić ten wymóg zatrudniając osoby na podstawie umowy o pracę albo – alternatywnie – na podstawie umowy cywilnoprawnych. Co istotne, warunki te nie mogą zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta